برنامه ریزی

امتحانات نهایی خرداد ماه

در چند روز گذشته شایعاتی در فضای مجازی به خصوص تلگرام در مورد نهایی شدن دروس سال یازدهم دبیرستان مطرح شد.

با اعلام رسمی برنامه امتحانات نهایی  خرداد ۹۷ آموزش و پرورش،مشخص شد که هیچ کدام از دروس و رشته های سال یازدهم دبیرستان به صورت نهایی کشوری نیستند و امسال فقط دانش آموزان پیش دانشگاهی یا همان دانش آموزان سال آخر دبیرستان در نظام قدیم امتحانات را به صورت نهایی برگزار خواهند کرد؛که طبق روال سال های گذشته ۲ درس اختصاصی و ۲ درس عمومی به صورت نهایی خواهد بود.

اما بهتر است همین جا در مورد امتحانات نهایی در سال آینده صحبت کنیم.

سال بعد که دانش آموزان یازدهم دبیرستان به سال آخر دبیرستان می رسند و سال دوازدهم به شمار می آیند ۲ اتفاق مهم در دوران تحصیل خود را همزمان تجربه می کنند.

۱-سال آخر دبیرستان-امتحانات نهایی و گرفتن دیپلم

۲-برگزاری کنکور نظام جدید و ورود به دانشگاه ها

از این رو دانش آموزان سال یازدهم باید برنامه ریزی بسیار دقیقی را از همین حالا برای کنکور و سال دوازدهم خود داشته باشند.

از آنجا که انسان عاقل باید به آینده فکر کند و برنامه ریزی را برای موفقیت در آینده انجام دهد،بنابراین دانش آموزان سال یازدهم از همین امروز به فکر کنکور و سال آینده باشند که برگزاری امتحانات به صورت نهایی(تشریحی) و کنکور (از ۳ سال دبیرستان و به صورت تستی) فشار مضاعفی بر دانش آموزان وارد خواهد کرد.

سوال: بهترین کاری که دانش آموزان سال یازدهم در این وضعیت می توانند انجام دهند چیست؟

پاسخ:

۱- باید دروس مربوط به سال یازدهم را کامل و مفهومی بخوانند،بیاموزند و تست بزنند.یعنی تمام دروس امسال خود را باید طوری بخوانید که برای کنکور آمادگی داشته باشید.تمام تمرینات کتاب درسی باید حل شود،تست های کنکور های گذشته بررسی شود و با روش های تستی آشنا شوید.

۲-بهتر است کتاب های سال دهم دبیرستان را مرور کنید و تست بزنید.اگر به همه دروس و مباحث نمی رسید مباحث مرتبط به سال یازدهم را حتما مرور کنید و تست بزنید.مثلا مبحث تابع در درس ریاضی را باید در سال دهم و یازدهم کامل یادبگیرید و در سال دوازدهم از نتایج آن استفاده نمایید.

۳- در دروسی که مشکل پایه دارید و یا اینکه دچپار ضعف هستید،از همین حالا برنامه ریزی کنید و با داشتن معلم خصوصی،کلاس،دی وی دی آموزشی،کتاب آموزشی به تقویت آن ها بپردازید.

جمع بندی: در کنکور ۹۸ دانش آموزی موفق خواهد بود که دروس سال دهم و یازدهم را تا خرداد ماه سال ۱۳۹۷ آموخته و تست زده باشد.اگر بار اضافه به دوش خود بکشید در کنکور ۹۸ موفق نخواهید شد؛زیرا به دلیل برگزاری امتحانات نهایی و کنکور در یک سال از لحاظ زمان دچار کمبود خواهید شد و همین کمبود زمان باعث تولید استرس خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *