کتاب-دی-وی-دی-آموزشی

کتاب یا دی وی دی آموزشی؟!

سوالی بسیاری از دانش آموزان و اولیا مطرح می کنند این است که اگر از تدریس دبیرمان راضی نبودیم،یا سطح علمی کلاس درس پایین بود،یا اینکه برای بهتر شده پایه درسی خود بهتر است از دی وی دی های آموزشی مناسب استفاده کنیم یا کتاب هایی که دروس را آموزش می دهند؟!
قبل از ورود به مبحث اصلی لازم است یک نکته بسیار مهم را یادآور شوم.متاسفانه مانند تولید هر محصولی در تولید و نشر کتاب و دی وی دی آموزشی هم سودجویانی وجود دارند که به کیفیت علمی محصول کمترین اهمیتی قائل نیستند و فقط تمام انرژی خود را صرف تبلیغات(پیامک،تلویزیون،تیزر،تلفنی و…) می کنند. در ادامه بحث در هر جا کتاب آموزشی-کتاب تست-کتاب کمک درسی-دی وی دی آموزشی نام بردیم منظور محصولی با کیفیت علمی مناسب است.
اما در پاسخ به سوال که استفاده از کتاب آموزشی بهتر است یا دی وی دی آموزشی؟
کتاب ها را به چند قسمت تقسیم می کنیم:
۱٫کتاب کمک درسی به صورت کتب حلل المسائل که در ابتدای کتاب خلاصه درس هایی برای اعتبار بخشیدن به کتاب یا آموزش سریع وجود دارد.این کتاب ها بدترین نوع کتاب تولید شده در طول تاریخ بشریت است.زیرا قدرت تفکر و خلاقیت و حل مساله را در دانش آموز از بین می برد.دانش آموز مطمئن است منبعی وجود دارد که پاسخ تمرینات کتاب درسی در آن وجود دارد و به راحتی می تواند تمرینات کتاب درسی را رونویسی کند!!!
۲٫کتاب هایی که شامل تمرینات بیشتر نسبت به کتاب درسی هستند.(کتاب های نمونه سوالات امتحانی-کتاب های پیشرفته)این کتاب ها برای رشد خلاقیت دانش آموز و همچنین تکرار و تمرین بیشتر مناسب هستند.
۳٫کتاب های تست: این کتاب ها برای آمادگی دانش آموزان برای آزمون های چهارگزینه ای و کنکور و بالابردن سرعت دانش آموزان تالیف شده اند.البته اگر دانش آموزان تست ها را زماندار حل نکنند این کتاب ها می تواند برای بالابردن توان حل مساله هم مفید باشند.
۴٫کتاب های آموزش دروس: این کتاب ها که تشریح درس را به همراه تمرینات،نکات و تست ها در متن خود دارند،در صورت نبود معلم و استاد راه یادگیری را برای دانش آموز هموار می کند.این کتاب ها در گذشته های نه چندان دور که دی وی دی و فیلم های آموزشی در دسترس نبود بهترین گزینه یادگیری مطالب بود.
اما با پیشرفت علم و تکنولوژی دی وی دی و فیلم های درسی و کمک درسی جای خود را در بین دانش آموزان باز کرده اند.بعضی از دانش آموزان با مطالعه کتاب یادگیری بهتری خواهند داشت.این دانش آموزان اغلب از کودکی به خواندن کتاب عادت کرده اند و هنگام مطالعه و تمرین می توانند تمام تمرکز خود را بر روی کتاب درسی متمرکز کنند.اما دانش آموزانی که عادت چندانی به کتابخوانی ندارند با دی وی دی(سی دی) تدریس راحت تر یاد می گیرند.خوبی فیلم های آموزشی این است که شما ار طریق حواس شنوایی،دیداری رابطه برقرار می کنید و اگر به طور صحیح این فیلم ها را ببینید می توانید در مغز خود با تحلیل و سپس حل مساله یادگیری مضاعفی داشته باشید.
برای مطالعه مقاله چگونه دی وی دی آموزشی ببینیم اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه مقاله روش تست زنی اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *